YILDIZLAR ÜZERİNE DÜŞÜNCELERHepimizin her gün gördüğü ,gökyüzünü kaplayan milyarlarca yıldız hakkında çoğu insan ,belki alışkanlıktan,belki de günlük hayatın koşturmacasından yada benzeri pek çok sebepten ötürü fazla düşünmeye gerek duymaz.Onlar belkide sadece güzel yaz akşamlarında parıldayan romantik ışıklardır pek çok kişi için.

 

Örneğin ;Güneş'ten sona dünyamıza en yakın yıldız Proxima Centauri  yıldızıdır ve bu yıldız bizden tam 4.22 ışık yılı uzaklıktadır.Bu demek oluyorki şayet bu yıldız siz bu yazıyı okuduğunuz anda patlayarak yok olsa dahi biz bunu ancak 4,5 yıl sona göreceğiz.Oysa şu an orada olduğuna emin olduğumuz belkide pekçok yıldız ,onlarca belki binlerce yıl önce süpernova patlamaları ile yok olup gitmişlerdir.Bu günlük hayatta belkide hiç düşünmediğimiz bir şeydir.

 

Ama gerçek şu ki ; kainatta hiç birşey tesadüfi olmadığı gibi boşunada yaratılmamıştır.Bunlar hiç şüphesisz Allah'ın muhteşem yaratma sanatının birer delilleridir ve bu delillerde akıl sahipleri için pek çok hikmetler vardır.

 

Allah  Âl-i İmrân suresi 191 ayette şöyle buyuruyor.

 

Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) 'Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru.'

 

Bu gece yatarken yıldızlar üzerine düşünmeye nedersiniz?

 

Ahmed TEVFİK            

28.11.2010

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !