Wikileaks'in Düşündürdükleri

 

Son günlerde Dünya kamuoyunda bomba etkisi meydana getiren Wikileaks internet sitesinin açıkladığı belgeler ilerideki günlerde artarak etkisini devam ettirecek gibi gözüküyor.

Peki nedir bu belgeler  ve bu çapta bir etki meydana getirmesinin sırrı acaba nedir? Kamuoyunda geçen adıyla ''Wikileaks belgeleri''  ilk önce A.B.D nin Afganistan ve Irakta yaptığı keyfi katliam görüntülerinin yayınlanmasıyla  ilk şok etkisini meydana getirdi . A.B.D nin Afganistan ve Irak işgaline uydurduğu kılıf olan insan hakları ve demokrasinin bölgeye yerleştirilmesi bahanesi ile yaptığı icraatın tabantabana zıtlığı ve bunun Dünya'ya sunulması A.B.D nin pekte hoşlanacağı bir şey olmamıştı.Daha sonra yayınlanan belgelerde  A.B.D nin diğer ülkeler ve hatta müttefiki konumunda olan ülkeler ile olan gizli yazışmaları ve kullanılan pek çok avami üslup yine A.B.D'nin ortaya çıkmasından rahatsız olduğu ve bahsi geçen ülkeler ile olan ilişkilerin soğuk rüzğarlara maruz kaldığı bir ortam oluşmasına sebep oldu.

Şimdi belkide pek çok kişi şunu düşünebilir ; bu konular zaten hemen herkezin  bildiği yada tahmin ettiği şeylerdir ve bunların hiç biri yeni değildir.Evet !! belkide pekçok aklı başında insan detaylarını bilmesede bu olayların gelişiminden ve A.B.D'nin icraatlarından dolaylı yada dolaysız haberdardır.Ancak konuya yüzeysel bakıldığında atlanan bir nokta vardır ki oda şudur ; bu gün Dünya'da izlenen global politikalar eğer zemininde oluşturulmuş bir kamuoyu yok ise başarılı olamadıkları gerçeğidir.İşte bu noktada öncelikle A.B.D yaptığı resmi açıklamalar ile bu belgeleri doğrulamış olması ve yakışıksız üsluplardan dolayıda başta dışişleri bakanımız Sn Ahmet DAVUTOĞLU olmak üzere  özür dilemesi A.B.D nin global politikalarının zemininde dayandığı uluslararası kamuoyu desteğinin zayıflamasını engellemeyecektir.En azından A.B.D nin global politikalarına destek veren hükümetler bu desteğe devam edecek olsalar bile kendi kamuoyları ve halklarının desteği eskisi gibi olmayacaktır.

Özetle şunu söyleyebiliriz ki ; Evanjelik Amerikan derin devletinin yönlendirdiği A.B.D hükümetlerinin zulme ve baskıya dayalı ,insan haklarına ,demaokrasiye ve adalet ölçülerine sığmayan global politikalarının zorladığı sınırlar artık  belkide bu açıklanan Wikileaks belgelerinden sonra dünya kamuoyunda istediği desteği bulamayacaktır.Şimdiye kadar yayınlanmış ve yayınlanacak olan Wikileaks belgelerinin bir anlamda su dolu bir barajın duvarında açılan  bir delik ve ya çatlak misali bir etki meydana getirmiş olduğu düşünülecek olursa artık bu delikten su sızmaya başlamıştır ,parmak tıkayarak kapatılmaya çalışılan bu delik suyun basıncına daha nekadar dayanabilir bunu hep beraber göreceğiz.

Son söz  ; bir diğer enteresan konuda şu ki bütün Dünyayı hayrete düşüren  Wikileaks belgelerinin  nasıl olupta Amerikanın elinden sızdığı yönünde tartışmalarda devam etmekte ve buna bir çözüm bulunamamaktadır , çünki bu belgeler 1. derecede gizliliğe haiz devlet sırrı niteliğindeki belgelerdir.

Yüce Allah bazı Kur'an ayetlerinde şöyle buyuruyor.

Al-i İmran Suresi 54 '' Onlar tuzak kurdular. Allah da tuzak kurdu. Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır.'' 

Kalem suresi 44-45 '' (Ey Muhammed!) Bu sözü (Kur'an'ı) yalanlayanlarla beni başbaşa bırak. Biz onları bilemeyecekleri biçimde adım adım helaka yaklaştıracağız.

Onlara mühlet veriyorum. Şüphesiz benim tuzağım sağlamdır.''

Araf Suresi 182-183 '' Âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, biz onları bilemeyecekleri bir yerden yavaş yavaş felakete götürecegiz. 

Ben onlara mühlet veririm. Şüphesiz benim tuzağım çetindir.''

 

Ahmed TEVFİK

06.12.2010

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !