VARMISIN - YOKMUSUN ?

Hayatın inişli çıkışlı yollarında gezerken insan bazen pek çok soru işaretleri içinde bulur kendisini. Bu sorular çoğu zaman gündelik hayatın mecburiyetleri , bazen geleceğe dair kaygılar , bazen de kendisine sunulan seçeneklerdir.Aslında her an cevabını bildiğimiz ,yada bilemediğimiz yığınla soru ve bu sorulara vereceğimiz cevaplar bizi ister istemez bir yöne sevk edecektir , çünkü ‘’kader’’ olgusunun sırrı vereceğimiz bu cevaplar sayesinde bize açılan kapılardan geçişimizde yatmaktadır.

Şüphesiz ki verilen her cevabın da sorulan sorunun ağırlığınca önemi olduğudur. Sonuçta bizler beşeriz ve de zaman zaman şaşarız , bu da aslında aciz bir varlık oluşumuzun sonuçlarındandır.Kimi zaman kibirden ,kimi zaman cehaletten ve kimi zamanda bilerek ve isteyerek yanlış cevaplar verebiliriz . Genelde ufak tefek yanlışların telafisi mümkündür ,bir tatlı söz ,bir gönül alma ,basit bir özür dileme bile pek çok yanlışı doğruya çevirebilir.

Maalesef bazı sorularda vardır ki verilecek bir yanlış cevap geri dönüşü olmayacak kapılardan geçmemize sebep olur .
Cenabı Hak bir ayette şöyle buyuruyor .

‘’ Başınıza gelen herhangi bir musibet kendi ellerinizle kazandıklarınız yüzündendir. Bununla beraber Allah yine de çoğunu affeder.’’ ŞÛRÂ suresi 30

Evet !!  mademki musibetler kendi tercihlerimizin bir sonucudur , o halde güzelliklerde yine kendi tercihlerimizin bir sonucu olarak tecelli edecektir demek  bu ayeti kerimeye muhalif bir düşünce olmayacaktır inşaAllah.

Bu yazıyı kaleme almaya kara verdiğim anın aslında yine bir soru ile muhattap olduğumu hissettiğim bir olay vesilesi ile olduğunu söylemeliyim.Günümüzde bizlere sunulan  maddi servetler karşısında bile çoğu zaman tereddüd edip ‘’Varım’’ demekte zorlanırken , en büyük isteğimiz şu ilahi soruya gereği gibi düşünüp tefekkür ederek ‘’BEN VARIM’’ diyebilmek olmalıdır .

Bakınız Allah Kur’an da nasıl bir soru ile bizleri muhattap ediyor.

          ‘ ’Andolsun biz, Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık.
             VAR MI DÜŞÜNÜP ÖĞÜT ALAN ? ‘’   Kamer suresi 17
 
             Varmısın – yokmusun ? . . .
 
 
             Ahmed TEVFİK
             10.12.2010

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !