Embed

SURİYE , EKONOMİK AMBARGO VE MEHDİ(a.s) IN ÇIKIŞI

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, düzenlediği basın toplantısıyla Türkiye'nin Suriye'ye karşı uygulayacağı yaptırımları açıkladı

 

30 Kasım 2011 Çarşamba

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, düzenlediği basın toplantısıyla Türkiye'nin Suriye'ye karşı uygulayacağı yaptırımları açıkladı. Türkiye'ninSuriye konusunda gizli gündemi olmadığını söyleyen Davutoğlu, Suriye yönetiminin kendisine tanınan fırsatları heba ederek, "yolun sonuna geldiğini" kaydetti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin üstünde bölgesel ve uluslarası baskının artırılmasının zorunlu hale geldiğini belirterek, bazı önlemler alınmasının Türkiye için de kaçınılmaz hale geldiğini kaydetti.

 

İŞTE YAPTIRIMLAR

 

1- Suriye'de halkıyla barışık meşru bir yönetim işbaşına gelene kadar Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizmasının askıya alınması.

 

2- Suriye'de temel liderlik kadrosu mensubu olup, haklarında halka karşı şiddete ve hukuk dışı yöntemlere başvurduklarına dair iddialar bulunan bazı yetkililere seyahat yasağı konulması ve bu kişilerin ülkemizdeki mal varlıklarının dondurulması. Suriye rejiminin kuvvetli destekçisi konumundaki bazı işadamlarına da benzer tedbirlerin getirilmesi.

 

3- Suriye ordusuna her türlü silah ve askeri malzemenin satış ve tedarikinin durdurulması.

 

4- Türkiye toprakları, hava sahası ve karasuları kullanılmak suretiyle üçüncü ülkelerden Suriye'ye silah ve askeri malzeme transferi yapılmasının uluslararası hukuka uygun olarak engellenmesi.

 

5- Suriye Merkez Bankası ile ilişkilerin durdurulması.

 

6- Suriye hükümetinin Türkiye'deki finansal mal varlıklarının dondurulması.

 

7- Suriye hükümeti ile kredi ilişkilerinin durdurulması.

 

8- Mevcut işlemler hariç Suriye Ticaret Bankası ile işlemlerin durdurulması.

 

9- Suriye'deki altyapı projelerinin finansmanı için imzalanan Eximbank kredi anlaşmasının askıya alınmasıİLGİLİ

 

[HABERİN LİNKİ :http://www.haberturk.com/dunya/haber/692769-iste-suriyeye-yaptirimlar]

 

 

RESULULLAH s.a.v MEHDİ'NİN ÇIKIŞ ÖNCESİ ALAMETLERİNDEN HABER VERMİŞTİR.

 

Ebu Nadre (r.a.) dedi ki; Cabir (r.a.)'ın yanında idik, şöyle dedi: "Öyle bir zaman yaklaşıyor ki, Irak ahalisine bir kafiz (ölçek), bir dirhem (bir ağırlık ölçüsüdür) sevk olunmayacak". Dedik ki: "Bu kimden dolayı olur." Dedi ki: "Acemler ('Arap olmayanlar) bunu men' ederler." Sonra dedi: "Şam ahalisine bir dinar, bir müdy (kile, bir ölçü birimidir) sevk olunmayacak". "Bu kimden dolayı olur" dedik. "Rumlar'dan dolayı" dedi. (Et-Tac, Ali Nâsıf el-Hüseyni)

 

NOT : O dönemde Türkiye coğrafyası ''RUM'' diyarı olarak bilinmekteydi

 

 

AHMED TEVFİK

30.11.2011

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !