HOŞGELDİN YENİYIL

Başlığı okuyanlar belkide biraz erken bir yılbaşı mesajı yayınladığımı düşünebilirler.Aslında miladi yılbaşına neredeyse bir ay var ve bu açıdan düşünenler  haklıdırlar.Ama bu gün hicri yılbaşı ve hicri 1433 yılına gelmiş bulunuyoruz.

Bilindiği gibi hicri yılbaşı Kameridir , yani Güneş'i değil Ay'ı referans alır.Peki nedir hicri yılbaşı ve hangi olayla başlamıştır ? Kısa bir bilgi vermek gerekirse ismindende anlaşılacağı gibi ''Hicri'' yani , peygamber efendimiz Hz Muhammed Mustafa (s.a.v) in miladi 622 yılında Mekke'den Medine'ye hicretini müslümanların yılbaşı olarak kabul etmesi ile başlamış ve bu gün bu kutlu olayın üzerinden tam 1432 sene geçmiştir.

Her kutlu olay , her yeni yıl , her yeni başlangıç mutlaka bir kutlamayı hak eder ve bu gerekli bir sosyal olaydır.Tabiki her kutlu olayda hak ettiği biçimde kutlanmalıdır.Şimdi akıllara gelen soru hicri yılbaşının nasıl kutlanması gerektiği yönünde olabilir.Belki bu sorunun yanıtını aramak için öncelikle hicret olayının kavranması  gereklidir.

Hicret ; Resulü Ekrem (s.a.v) efendimizin İslamın ilk yıllarında içinde bulunduğu müşrik Mekke halkının zulmünden Allah'ın buyruğu doğrultusunda Hz Ebubekir ile birlikte Medine'ye göç etmesidir.Çünki bu müşrik topluluk Hz Peygamber'i o dönem gereği gibi anlayamamış ve onu her türlü maddi ve manevi baskılarla yıldırmaya çalışmışlardır ,öyleki kendisine suikast girişimlerinde bulunarak iyice hadlerini aştıkları bir devirde Allah hicret emrini göndermiştir.

                                                      

Kur'an da Allah (cc) hicret olayı hakkında şöyle buyuruyor.'' Eğer siz ona (Peygamber'e) yardım etmezseniz, (biliyorsunuz ki) inkar edenler onu iki kişiden biri olarak (Mekke'den) çıkardıkları zaman , ona bizzat  Allah yardım etmişti. Hani onlar mağarada bulunuyorlardı. Hani o arkadaşına, "Üzülme, çünkü Allah bizimle berâber" diyordu. Allah da onun üzerine güven duygusu ve huzur indirmiş, sizin kendilerini görmediğiniz bir takım ordularla onu desteklemiş, böylece inkar edenlerin sözünü alçaltmıştı. Allah'ın sözü ise en yücedir. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. '' Tevbe suresi 40

Eğer siz ona (Peygamber'e) yardım etmezseniz . . .ifadesi bize nasıl bir kutlama yapılması hakkında gerekli bilgiyi vermektedir .Demek ki bizlere düşen kutlama Hz peygambere (s.a.v) yardımcı olmaktır.Bununda en güzel yolu peygamberin getirdiği hak dine sahip çıkmak ve o yolda mücadele etmekle mümkün olabilir.

Dünya'da ve ahirette salât ve selam Hz Muhammed (s.a.v) efendimizin üzerine olsun.Yeni yılınız kutlu olsun.

 

Ahmed TEVFİK

07.10.2010

25.11.2011

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !